“Farkındalık” ifadesi hem kelime olarak cümlelerimizde hem de uygulama olarak hayatlarımızda oldukça sağlam bir yer edindi. Farkındalığı, kişinin şimdide ve burada olarak tepkisiz ve yargısız bir şekilde kendisini ve çevresini gözlemlemesi şeklinde tanımlayabiliriz. Tanık durumuna geçmek, bizi içinde dolanıp durduğumuz olaylar zincirinden çıkarır, hayat sahnesinde oyuncu olmanın yanı sıra, yönetmen olmamızı da sağlar. Oyuncu olarak hayatın içinde rol alırken yönetmen olarak da kendi oyunumuzu ve diğer oyuncuların oyunlarını izlemeye başlarız.

İşte bu noktadan yaşama bakabilmek kişisel dönüşümün başladığı an oluyor. Peki, bu iç ve dış farkındalığı oluşturmakta, burada ve şimdide olabilmekte nefesin rolü var mı?

Bu sorunun cevabı kesinlikle “Evet”. Duygu durumlarımız değiştiği anda nefes alıp verme modelimiz de değişir. Bir an düşünecek olursanız, öfkeli bir anınızdaki solunumunuzun sakin bir anınızdaki solunumunuzdan hayli farklı olduğunu anımsayabilirsiniz. Bunu hemen bugün deneyimlemeye başlayın. Kendinizin ve çevrenizdekilerin gün içindeki nefes alıp verme modellerine dikkat edin. Sakin bir ruh halindeyken nefes alış verişlerinin dışarıdan anlaşılmayacak kadar sessiz ve vücut hareketi oluşturmadan gerçekleştiğini; sinirli bir anda ise genellikle ağızdan hızlı ve sesli nefes alınıp verildiğini ve buna eşlik eden bir göğüs hareketinin olduğunu göreceksiniz. Hatta “çoğu zaman gergin” olarak tanımladığınız bir kişinin gün içinde hep ağızdan sık solunum yaptığını, “çoğu zaman sakin” bulduğunuz bir kişinin ise günlük ritminin sakin burun nefesleri olduğunu söyleyebileceksiniz.

İşte tam da burada önemli bir şey tespit ettik. Nefes alış veriş modelimiz bize duygu durumumuz hakkında bilgilendirici geri bildirimler yapıyor. Nefes farkındalığını geliştiren bir kişi, kendisini ağızdan sık solunum yaparken bulduğunda bir şeylerin ters gittiği mesajını anında alacaktır. İşte nefesle gelen bu farkındalık,  otomatik pilotu devre dışı bırakıp kontrolü elinize almanızı sağlayacaktır.

Şimdi yeni bir soru sorma zamanı geldi: “Duygu durumumuz değiştiğinde nefes alıp verme modelimiz değişiyorsa nefes alış verişlerimizi değiştirerek duygu durumumuzu değiştirebilir miyiz?” Bu sorunun cevabı da kesinlikle “Evet”. Bunu hemen deneyimlemek için yukarıda sözünü ettiğimiz iki nefes modelini uygulayın. Her bir modeli deneyimlerken duygu durumunuz gözlemleyin, rahat mısınız, gergin mi, kızgın mısınız, sakin mi?

Günlük solunum modelinizi burundan, hafif, yavaş ve derin hale getirdiğinizde sakinliğin normal haliniz olmaya başladığını fark edeceksiniz. Elbette ruh halinizin değiştiği, sinirlendiğiniz, endişelendiğiniz zamanlar olacak ancak iyi haber şu ki bu anlarda değişen solunumunuzu çok daha çabuk fark ederek kendinizi içinde bulunduğunuzdan durumdan hızlıca çıkarabileceksiniz. “Burundan, hafif, yavaş ve derin solunum” tanımlamamızdaki kelimeleri açıklamakta fayda var. Burundan: Nefes burundan alınıp burundan verilir. Hafif: Alınan nefesler solunum hacmi sağlıklı değerlere karşılık gelecek kadar hafiftir. Yavaş: Nefes alış verişler yavaştır, nefes veriş nefes alışa göre kendiliğinden daha uzun sürer, nefes verişlerden sonra doğal bir duruş bulunur. Derin: Burundan alınan nefesler diyaframı harekete ve solunum “aşağıdan” gerçekleşir. Derin nefes almak büyük nefes almak değildir.

Yazının bu satırlarına kadar geldiyseniz nefes farkındalığı oluşturmaya başladınız bile. Şimdi geriye kalan bunu yaşamınıza uyarlamak için niyet etmek ve adım atmak…

Funda Aşkınoğlu, Buteyko Nefes ve Oxygen Advantage Eğitmeni