MYOTAPE'DEN KİMLER FAYDALANABİLİR?

Dört yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler.

UYKUDA BURUN SOLUNUMUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Vücut aslında burundan solunum yapmak üzere tasarlanmıştır. Bu nedenle burnunuzdan nefes alıp vermeniz çok daha iyidir. Ağız solunumu alışkanlığı şaşırtıcı derecede yaygındır, ancak bu, solunumun sağlıksız bir yoludur. Kırk yaşına geldiğinizde, uykunuzun en azından bir kısmını açık ağızınızdan nefes alarak geçirme olasılığınız altı kat daha fazladır. Çocukların yaklaşık yüzde ellisi de zamanının en azından bir kısmında ağızdan nefes alır.

Ağızdan solunum yapmak vücudun ihtiyaç duyduğundan daha fazla havayı solumanıza neden olarak kan biyokimyasının dengesini bozar. Bu, kronik hiperventilasyon (fazla solunum) adı verilen işlevsiz bir solunum modelidir. Kan karbondioksit seviyelerinin düşmesine neden olur ve yeterli karbondioksit olmadan vücut kandaki oksijeni yeterli miktarda kullanamaz. Ağızdan solunum yaptığınızda nazal nitrik oksit ve karbondioksitin genişletici özelliklerinde de faydalanamazsınız. Bu da burnunuzun daha da tıkanmasına neden olarak burundan solunumu zorlaştırır ve ağızdan solunuma geçersiniz.

Kronik hiperventilasyon ve onun geceleri ortaya çıkan hali olan uykuda solunum bozukluğu, yüksek tansiyondan kaygı bozukluğuna kadar birçok fiziksel ve zihinsel hastalıkta etkendir. Burundan solunum diyaframı çalıştırır, solunumu yavaşlatır, solunum hacmini normalleştirir ve havayı akciğerlere girmeden önce filtreler ve ısıtır, solunum yollarını nemli tutar ve tahriş edici maddelerden, bakterilerden ve virüslerden korur. Ağızdan solunum bunların hiçbirini yapmaz.

Burundan solunuma geçmenizin zamanıdır!

UYKU SIRASINDA AĞIZDAN SOLUNUM YAPTIĞIMI NASIL ANLARIM?

Sabahları ağız kuruluğu ve/veya nefes kokusu ile uyanıyorsanız, eşiniz horlamanızı engellemek için çaba göstermekten bitkin bir haldeyse uyku sırasında ağzınızdan solunum yapıyor olmanız muhtemeldir. Uyku kaliteniz ve sağlığınız bozulur ve büyük ihtimalle gün içinde yorgunluk hisseder, odaklanmakta ve konsantre olmakta güçlük çekersiniz.

NEDEN MYOTAPE?

MYOTAPE ders verdiği kişilerin solunumlarında gözlemlediği sorunu çözmek için solunum eğitmeni Patrick McKeown tarafından özel olarak tasarlanmıştır. Patrick 2002 yılından bu yana çocuklar ve yetişkinlerle çalışmakta, insanların sağlıklı solunum yapmalarına, sağlıklarını iyileştirmelerine ve sportif ve akademik performanslarını geliştirmelerine yardımcı olmaktadır. Kendisi yaşam kalitesini birçok yönden olumsuz etkileyen kronik astım sorunu yaşamış olduğundan, başkalarına yardım etmek için bilgisini paylaşma konusunda tutkuludur. Çocuklarda ağızdan solunum konusundaki iç görüsü ve yaptığı araştırmalar, her çocuğun tam potansiyeline ulaşmasına yardımcı olma arzusunu ortaya çıkarmıştır.

MYOTAPE'İ NASIL KULLANACAĞIM?
 • MYOTAPE’inizden kağıt desteğini çıkarın.
 • Ellerinizi kullanarak bandı yavaşça yaklaşık yüzde 20 oranında gerin.
 • Dudaklarınızı bir araya getirin.
 • Bandı ağzınızı çevreleyecek şekilde yavaşça yerleştirin.
ÇOCUĞUM UYKU SIRASINDA AĞZINDAN SOLUNUM YAPIYOR, ENDİŞELENMELİ MİYİM?

Evet. Çocuklukta ağızdan solunum yapmanın yüz, solunum yolları ve dişlerin gelişimi için zararlı olduğu bilinmektedir ve uykuda solunum bozukluğu olan çocukların okulda zorlanmaları muhtemeldir. Hiçbir çocuk asla horlamamalıdır. Çocuğunuzun gündüz veya gece açık ağızdan nefes alıp verdiğini fark ederseniz, burundan solunum yapmasını yeniden sağlamak için adımlar atmanız hayati önem taşır.

ÇOCUĞUMUN MYOTAPE KULLANMASINA NASIL YARDIMCI OLURUM?

Öncelikle, çocuğunuzda burun tıkanıklığı varsa, lütfen online olarak ulaşılabilen ingilizce ücretsiz çocuk solunum programını izleyip uygulayınız.Türkçeleştirilmiş program hazırlanmaktadır.

 • MYOTAPE dört yaşından küçük çocuklar için uygun değildir.
 • Çocuğunuz kendi kendine çıkaramıyorsa bant kullanılmamalıdır.
 • Çocuğunuzun karnı ağrıyorsa veya kusma riski varsa bandı kullanmayın.
 • Çocuklar MYOTAPE’i yalnızca yetişkin gözetiminde kullanmalıdır.

MYOTAPE her gün çocuğunuz uyanıkken yarım saat ile iki saat arasında kullanılmalıdır. Ürünün gün içinde oyun oynarken, çizim yaparken, kitap okurken veya ekran karşısındayken kullanılması önerilir.

MYOTAPE dört yaşından büyük çocuklarda uyku sırasında da kullanılabilir. Çocuğunuz uyku sırasında bandı kullanmadan önce lütfen doktorunuza danışın.

Bandın uygulanması:

 • MYOTAPE’inizden kağıt desteğini çıkarın.
 • Ellerinizi kullanarak bandı yavaşça yaklaşık yüzde 20 oranında gerin.
 • Çocuğunuzu dudaklarını bir araya getirmeye teşvik edin.
 • Bandı çocuğunuzun ağzını çevreleyecek şekilde nazikçe yerleştirin.

 

  MYOTAPE KULLANMAMASI GEREKEN BİRİ VAR MI?
  • Alkol veya uyuşturucu kullandıysanız veya herhangi bir reçeteli yatıştırıcı ilaç aldıysanız MYOTAPE’i kullanmayın.
  • Mide bulantısı hissediyorsanız veya kusma ihtimaliniz varsa bandı kullanmayın.
  • MYOTAPE dört yaşından küçük çocuklar için uygun değildir.
  • Sakal ya da bıyığınız varsa MYOTAPE kullanılamaz. Cilde yapışması için tıraşlı yüze uygulanması gerekir.
  MYOTAPE HANGİ MALZEMEDEN YAPILMIŞTIR?

  MYOTAPE pamuk ve alerjik olmayan, cilt dostu yapıştırıcı kullanılarak yapılmıştır. Yapıştırıcı, Japon yapımı ve lateks içermeyen akrilik bir üründür.

  MYOTAPE’İN KULLANIMI RAHAT MI?

  Evet. MYOTAPE bir destek ürünüdür, eziyet değildir. Dudakları kapatmak yerine ağza kapalı durması gerektiğini “hatırlatan” hafif elastik gerginliğin ardındaki amaç, burundan nefes alıp vermeyi kolaylaştırmayı ve bundan faydalanmayı sağlamaktır. İlk haftadan itibaren sonuçları deneyimlemenize ve uzun vadede sağlıklı olmak için doğru solunum alışkanlıklarını geri kazanmanıza yardımcı olmak istiyoruz. Bu nedenle MYOTAPE özellikle rahat kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır.

  BANT TAKILIYKEN KONUŞABİLİR MİYİM?

  Evet. MYOTAPE herhangi bir zamanda ağzınızı açma ve bandı takarken etkili bir şekilde iletişim kurma özgürlüğü sağlar.

  BANT İLK KULLANIMDA ÇIKTI. BU, İŞE YARAMADIĞI ANLAMINA MI GELİYOR?

  Hayır. Çoğu kişinin bandı kullanmaya alışması için birkaç geceye ihtiyacı vardır. Uyku sırasında ağızdan nefes alma alışkanlığı geliştirdiyseniz solunumu yeniden eğitmek biraz zaman alabilir. Yapılacak en iyi şey bandı kullanmaya devam etmektir. Yakında bandın bütün gece yerinde kaldığını göreceksiniz.

  BANDI BİR DEFADAN FAZLA KULLANABİLİR MİYİM?

  Hayır. Her bir bant tek kullanımlıktır.

  BANDI NE KADAR SÜRE KULLANMALIYIM?

  Davranış kalıplarını değiştirmek için bandı 60 ila 90 gece takmanızı öneririz. Çocuğunuzla birlikte gün içinde MYOTAPE kullanıyorsanız alışkanlığın değişmesi yine 60 ila 90 gün arasında sürer. Bu nedenle burundan solunum alışkanlığını yerleştirmek için bant bu süre boyunca tutarlı bir şekilde kullanılmalıdır.

  BANT YAPIŞMADI, NEDEN?

  Bandı uygulamadan önce ağız çevresindeki alanın temiz ve kuru olduğundan emin olun. Cilt dostu yapıştırıcının düzgün bir şekilde yapışması için yüzünüzün bu kısmına nemlendirici veya dudak kremi uygulamaktan kaçının. Sakal ya da bıyığınız varsa bant yapışmaz. Cilde yapışacak şekilde tasarlanmıştır.

  HORLAMIYORSAM ÜRÜNE YİNE DE İHTİYACIM VAR MI?

  Horlamıyorsanız da MYOTAPE’i faydalı bulacaksınız. Uyku sırasında burnunuzdan solunum yaptığınızdan emin olarak, gevşemeyi sağlayan ve derin uykuyu teşvik eden parasempatik sinir sistemini harekete geçirirsiniz. Kan gazlarınızın değişimi daha iyi olur, böylece vücudunuz ve beyniniz daha iyi oksijenlenir. Nazal nitrik oksiti kullanır, bağışıklığınızı güçlendirir ve kan basıncınızı düzenlersiniz. Ayrıca boğaz ağrısı, ağız kuruluğu, burun tıkanıklığı ve zihin bulanıklığı ile uyanmaktan kaçınmış olursunuz.

  BURNUMDAN NEFES ALAMIYORSAM?

  Ağızdan solunum genellikle burundan solunum yeteneğimiz bir şekilde bozulduğu için oluşur. Bu nedenle burun tıkanıklığı astım, rinit ve diğer birçok yaygın durumun bir belirtisidir. Bununla birlikte, burundan solunum yapmak kan damarlarının ve solunum yollarının genişlemesini sağlayarak burun tıkanıklığı ve bronş daralması hissini azaltır.

  Burnunuzdan solunum yapamıyorsanız Buteyko Clinic International’ın Türkiye’deki eğitmenleri tıkalı burnunuzu nasıl açacağınızı size öğretecektir. Eğitim, dinlenme halindeyken ve fiziksel egzersiz sırasında burun solunumu yapma alışkanlığını geri kazanmanızı sağlayacaktır. Ayrıca uyku sırasında burnunuzdan rahat nefes alıp alamadığınızı tespit etmenize de olanak tanıyacaktır.

  Burundan nefes almak sizin için imkansızdan ziyade zorsa, burnunuzdan daha kolay nefes alana kadar kadar MYOTAPE’in yanında bir nazal dilatör kullanmayı düşünebilirsiniz.

   

  SAKAL YA DA BIYIĞIM VARSA NE YAPMALIYIM?

  Ne yazık ki sakalınız ya da bıyığınız varsa MYOTAPE’i kullanamazsınız. Ürün sadece cilde uygulanabilir.